Zmiany w prawie budowlanym - zwolnienia z pozwolenia na budowę

Prawo budowlaneWszystkich planujących budowę domu powinna ucieszyć wiadomość, że już w lipcu 2015 roku nie będzie wymagane pozwolenie na budowę wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Natomiast trzeba zaznaczyć, że zwolnienie nie obejmuje budynków bliźniaczych i szeregowych, ponieważ te z powodu usytuowania przy granicy, zawsze będą swoim obszarem oddziaływania wykraczały poza teren działki objętej zamierzeniem inwestycyjnym.

Również budynki wolno stojące, ale usytuowane w odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki sąsiedniej, będą oddziaływały na tę działkę, a zatem inwestor w takiej sytuacji nadal będzie się musiał starać o pozwolenie na budowę.

Przebudowa budynków jednorodzinnych

Z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę została zwolniona także przebudowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych (tu już bez ograniczenia do wolno stojących), pod warunkiem że nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków. Kolejną zmianą, na której skorzysta z pewnością wielu inwestorów, jest rozszerzenie i doprecyzowanie zwolnienia w odniesieniu do obiektów gospodarczych wznoszonych na działce budowlanej i towarzyszących zabudowie mieszkaniowej oraz rekreacyjnych.

Wolno stojące parterowe budynki gospodarcze

Pozwolenia nie wymagają już wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, altany (czyli obiekty nie będące budynkami, nie mające trwałych przegród pionowych) oraz przydomowe ganki i oranżerie (zwane też ogrodami zimowymi) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Do tej pory zwolnienie nie obejmowało garaży, mniejsza też była powierzchnia zabudowy budynków i altan niewymagających pozwolenia (do 25 m2).

Wolno stojące budynki rekreacji indywidualnej

Do katalogu obiektów zwolnionych z pozwolenia na budowę dodano też wolno stojące budynki rekreacji indywidualnej rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki. Sformułowanie to wskazuje, iż w tym wypadku chodzi o niewielkie domki typowo letniskowe, niesłużące do całorocznego zamieszkiwania. Te całoroczne są już zaliczane do domów jednorodzinnych i mogą skorzystać z innej podstawy zwolnienia, jeśli spełniają pozostałe warunki przewidziane dla takich budynków. Pozwolenia nie będą też wymagały wiaty (budowle w postaci dachu wspartego na słupach) o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowane na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łącznie liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki.

W stosunku do tych dotychczasowych przepisów jest to zmiana wielkościowa, albowiem wcześniej ze zwolnienia mogły korzystać tylko wiaty o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie mogła przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Przydomowe baseny i oczka wodne

Również w stosunku do przydomowych basenów i oczek wodnych zwiększono dopuszczalny limit powierzchni, przy której nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę - do 50 m2, podczas gdy wcześniej było to 30 m2. Zwolnienia doczekały się też zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m2, czyli popularne szamba.

Zjazdy z dróg i zatoki parkingowe

Także zjazdy z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz zatoki parkingowe na tych drogach nie wymagają już pozwoleń na budowę. Wcześniejsze utrzymywanie obowiązku uzyskania takiego pozwolenia było absurdem w sytuacji, gdy na przykład przebudowa samej drogi wymagała tylko zgłoszenia. Nie można jednak zapominać, że nadal istnieje przewidziany w przepisach "ustawy o drogach publicznych" obowiązek uzyskania zezwolenia właściwego zarządcy drogi na lokalizację zjazdu.

Instalacje wewnątrz budynku

Wprost wpisano też zwolnienie dotyczące instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku, choć w praktyce i tak zazwyczaj przyjmowało się, że ich wykonanie nie wymaga pozwolenia na budowę. Teraz nie będzie już wątpliwości w tej kwestii.

Instalacja gazowa

Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że zwolnienie nie dotyczy instalacji gazowej, co oznacza, że należałoby do niej stosować wymóg uzyskania pozwolenia na budowę. Skoro jednak cały budynek takiego pozwolenia nie wymaga, to jak traktować instalację gazową? W takiej sytuacji trzeba by uznać, że instalacja gazowa jest traktowana jako element większej inwestycji i podlega procedurze takiej jak obiekt, czyli pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu z projektem.

Docieplenie budynków

Warto też wspomnieć o jeszcze jednej zmianie, a mianowicie - z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę wyłączono roboty polegające na dociepleniu budynków o wysokości do 25 m. Dotychczas zwolnienie obejmowało niższe budynki o wysokości do 12 m. W zakresie inwestycji infrastrukturalnych dodano nowe zwolnienie dotyczące budowy wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz sieci elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych.

Podsumowując, powyżej zostały wymienione te nowe zwolnienia z pozwolenia na budowę, które dotyczą najbardziej popularnych inwestycji prowadzonych przez indywidualnych inwestorów. Większość z nich została objęta uproszczoną procedurą przewidującą jedynie obowiązek zgłoszenia (niektóre zostały zwolnione i z tej formalności). W zależności od rodzaju obiektu zróżnicowane są jednak wymogi w zakresie dokumentacji, jaką należy złożyć wraz ze zgłoszeniem. Przy niektórych będzie wymagany projekt budowlany. Trzeba jednak pamiętać, że pozwolenia na budowę zawsze wymagają roboty budowlane przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. A zatem remont czy przebudowa zabytkowego budynku albo budowa domu na przykład na terenie jakiegoś założenia urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków wymaga pozwolenia na budowę, a także pozwolenia konserwatora.

Komentarze