Z czego wykonać szalunki?

SzalunkiSzalunki stanowią ważny element budowy. Wykonanie niektórych elementów budynku bez ich udziału jest wręcz niemożliwe. Szalunek konieczny jest już na pierwszym etapie budowy - przy fundamentach. Szalunki potrzebne są wszędzie tam, gdzie wykonywane są monolityczne konstrukcje z betonu.

Najpopularniejsze szalunki drewniane

Za ich pomocą wykonuje się żelbetowe stropy oraz wieńce. To właśnie szalunki pozwalają uzyskać pożądany kształt z betonowej masy. Szalunki demontowane są po kilku tygodniach - wtedy, gdy beton solidnie zastygnie. Najczęściej do wykonania szalunków stosuje się zwykłe drewniane deski. Dlatego też możemy spotkać się z zamienną nazwą szalunków, kryjącą się pod postacią deskowania. Największą zaletą drewnianych szalunków jest cena, najniższa ze wszystkich dostępnych materiałów. Z drugiej jednak strony wykonanie drewnianych szalunków zajmuje sporo czasu i pochłania najwięcej energii. Wszystkie deski powinny mieć bowiem odpowiedni kształt.

Deski trzeba wielokrotnie przycinać i formować. Najczęściej do wykonania szalunków drewnianych stosuje się drewno sosnowe, świerkowe. Zapotrzebowanie na ten materiał w trakcie budowy jest dość spore. Najwięcej zużyjemy go do budowy fundamentów oraz stropów. Sposobem na oszczędność może być zakup używanych desek szalunkowych. Deski szalunkowe można wykorzystywać maksymalnie dwa razy. Po zakończeniu budowy warto je więc zostawić-przydadzą się do wykonania kolejnych elementów konstrukcyjnych budynku.

Szalunki przestawne

Można również zastosować szalunki aluminiowe albo stalowe. Można je wykorzystać do budowy ścian oraz stropów. Wszystkie elementy aluminiowe łączy się za pomocą specjalnych klamer. Szalunki aluminiowe zwane również przestawnymi, mają kształt wielkoformatowych płyt o dość sporej wadze. Najmniejsza waży aż 10 kg. W przypadku szalunków aluminiowych stosowanych do budowy stropów podpiera się je specjalnymi drewnianymi dźwigarami. Powierzchnia betonowa po wykonaniu drewnianych szalunków posiada nierównomierną płaszczyznę. Na betonie odbijają się drewniane deski. Obecnie panuje zaś moda na surowy, niewykończony beton we wnętrzach. Płaską powierzchnię pozwalają uzyskać szalunki przestawne. Z łatwością znajdziemy również szalunki z rynku wtórnego. Po zakończonej budowie można je ponownie odsprzedać.

Szalunki z płyty OSB

Do produkcji szalunków służą również płyty OSB oraz MFP. Warto po nie sięgnąć zwłaszcza wtedy gdy zależy nam na szybkiej realizacji budowy. Można je stosować do budowy stropów. Do wykonania niestandardowych elementów budynku, takich jak okrągłe nadproża, najlepiej zastosować szalunki wykonane ze specjalnej sklejki. Dzięki nim uzyskamy pożądany kształt. Po zakończeniu deskowania z pewnością zostanie nam sporo materiałów. Płyty OSB można wykorzystać do wykonania poszycia dachowego.

Jak widać do wykonania szalunków możemy wykorzystać nie tylko drewno. Warto też szukać oszczędności na budowie. Pozostały materiał dobrze jest wykorzystać do kolejnych etapów. Można go również tanio odsprzedać, gdy budowa dobiegnie końca.

Autor: www.baukrane.pl.

Komentarze