Tynk mozaikowy (marmolit) - zastosowanie, nakładanie, cena, wydajność

Tynk mozaikowy - marmolitTynk mozaikowy zwany również szlachetnym lub marmolitem jest dekoracyjną powłoką powstającą z połączenia naturalnego kruszywa z silikonowo - akrylową masą żywiczną o różnym zabarwieniu, które to będzie decydowało o kolorze końcowym produktu. Na rynku dostępne są również tynki mozaikowe z dodatkiem brokatu, dodającym efektu glamour oraz te uzyskane z połączenia masy żywicznej z syntetycznym kruszywem o wybranym zabarwieniu.

Ta ostatnia grupa tynku mozaikowego jest tańsza i dostępna w większej gamie kolorystycznej, lecz niestety mniej odporna na działanie promieni słonecznych, a także warunków atmosferycznych.

Zastosowanie tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy najczęściej nakłada się w celu dekoracji i ochrony miejsc szczególnie narażonych na zabrudzenia, jego zaletą jest znacznie większa elastyczność w porównaniu do tradycyjnego tynku, a także mały stopień nasiąkania wodą, co oznacza że taki tynk można swobodnie czyścić. Marmolit znajduje szerokie zastosowanie zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz, gdyż jest wyjątkowo odporny działanie czynników atmosferycznych, stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią, ponadto jest bardzo łatwy w utrzymaniu. Tynk mozaikowy zdobi wnętrza poprzez wykończenie nim ścian szczególnie narażonych na kontakt z domownikami i zabrudzenia np. ściany ponad szafkami kuchennymi, ozdobne panele ścienne, wykończenie ściany z kominkiem, a także klatki schodowe, których ściany są bardzo często dotykane i po jakimś czasie można na nich zaobserwować ślady dłoni, szczególnie jeśli w domu mieszkają dzieci, bardzo ładnie prezentują się ozdobne kolumny w salonie, sztukaterie i co tylko wyobraźnia podpowie.

Tak naprawdę tynk szlachetny można nałożyć w dowolnie wybranym miejscu poza podłogą. W tym wypadku kluczową kwestią jest odpowiedni dobór koloru, a efekt może przerosnąć najśmielsze oczekiwania. Natomiast na zewnątrz jest wykorzystywany do wyeksponowania gzymsów, cokołów, podmurówek, a także ozdobnego wykończenia glifów, a nawet słupków ogrodzeniowych, czy kominów. Jego zwolennicy twierdzą, że nałożenie tynku to podwójna korzyść, po pierwsze dodatkowo zabezpiecza powierzchnię, na której się znajduje, po drugie sprawia, że owa powierzchnia jest mniej pracochłonna i mniej problematyczna, ponadto dobrze dobrany pełni funkcję ozdobną. Prawidłowo nałożony tynk mozaikowy w odpowiednim kolorze doskonale imituje naturalny kamień, a jest znacznie łatwiejszy w obróbce, cena również jest nieporównywalnie niższa niż w przypadku kamienia.

Cena i wydajność

Cena produktu waha się od 100 do 180 a nawet 200 zł za 25 kg, takie wiaderko wydajnościowo wystarcza przeciętnie na pokrycie 5-6 metrów kwadratowych w zależności od produktu. Wybierając marmolit warto najpierw zapoznać się z wzornikami kolorów różnych producentów, szczególną uwagę należy również zwrócić na grubość kamyczków zatopionych w żywicy, która jest różna, a od tego będzie zależał efekt końcowy. Osobom, które w ramach relaksu chcą upiększyć ścianę, lub inny fragment domowej architektury podpowiadamy, że znacznie łatwiejszy w nałożeniu jest tynk mozaikowy z mniejszym kruszywem. Ponadto tynk mozaikowy najlepiej i najdłużej utrzymuje się na powierzchniach pionowych, a materiał z którym najlepiej wiąże się jest cement.

Marmolit - praktyczne porady

  • tynk mozaikowy z drobnym kruszywem zdecydowanie szybciej przykleja się do ściany i jest łatwiejszy w nałożeniu;
  • żywica wiążąca kruszywo może być bezbarwna lub mieć różne kolory, które delikatnie zbledną po zastygnięciu masy, jednak kolor żywicy decyduje o finalnym wyglądzie ściany;
  • kupując marmolit należy dokładnie sprawdzić datę produkcji, gdyż większość tynków mozaikowych ma dwunastomiesięczny okres przydatności, chyba że producent na opakowaniu zamieścił inny termin ważności produktu;
  • tynk strukturalny nakładamy w temperaturze od 5 do 25 C tak przynajmniej informują producenci większości tynków mozaikowych, jednak optymalna temperatura do tego typu tynkowania nie powinna być niższa niż 10 C, gdyż tynk słabiej przylega do ściany i dłużej schnie;
  • jeśli pokrywana powierzchnia jest narażona na nadmierną ekspozycję słońca na czas tynkowania, oraz schnięcia należy ją zacienić, podobnie w przypadku opadów deszczu musimy zadbać by świeży tynk nie mókł i nie nasiąkał wodą, co po pierwsze wydłuży czas schnięcia, a po drugie może sprawić, że nie przyklei się właściwie do ściany.

Jak nałożyć tynk mozaikowy?

Krok I

Przygotowanie warsztatu pracy, który w tym wypadku jest niewielki do nałożenia tynku mozaikowego wystarczy posiadać pacę, oraz wiertarkę z mieszadłem, lub szpachelkę do dokładnego wymieszania masy po otwarciu. Oczywiście jeśli prace będą się odbywały wewnątrz budynku należy zabezpieczyć wszystkie przedmioty, oraz całe sąsiedztwo tynkowanej powierzchni, szczególnie jeśli osoba tynkująca debiutuje w tej roli.

Krok II

Mając na uwadze, że nakładamy bardzo cienką warstwę tynku mozaikowego powierzchnia na której ma się znaleźć powinna być dobrze przygotowana, oczyszczona, sucha, pozbawiona nierówności, a także zwarta co oznacza, że na popękanym tynku tradycyjnym, czy farbie nie będzie dobrze wyglądał marmolit, a także może się nie utrzymać. Oczyszczoną i dobrze wysuszoną ścianę należy następnie pokryć tynkiem podkładowym.

Krok III

Nakładanie tynku zaczynamy od dokładnego wymieszania masy, następnie za pomocą szpachelki nakładamy produkt na pacę i zdecydowanym ruchem ręki nakładamy tynk na zamierzoną powierzchnię, pamiętając by za każdym razem przesuwać pacę w jednym kierunku. Proces tynkowania można porównać do szpachlowania, nadmiar tynku okładamy do opakowania i szpachelką mieszamy z pozostałą masą. Nakładając marmolit musimy uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i zapas energii, gdyż o jakiejkolwiek przerwie możemy w tym wypadku zapomnieć, pracę powinniśmy zakończyć zanim całość zastygnie w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że na tynkowanej ścianie pozostanie widoczna granica pomiędzy tynkiem nałożonym przed przerwą i po niej. Gładzenie tynku powinno się odbywać tuż po nałożeniu dwóch przylegających do siebie powierzchni i polega na zatarciu pomiędzy nimi granicy, gładzenie wykonujemy tą samą pacą, którą nakładamy tynk.

Komentarze