Szpachla do drewna - co każdy majsterkowicz powinien o niej wiedzieć?

Blog

Szpachla do drewnaUbytek w drewnianej podłodze czy rysa na drzwiach z drewna? Z takimi mankamentami łatwo poradzisz sobie przy pomocy szpachli do drewna. Co warto wiedzieć o tej masie, zanim przystąpisz do wykonania pracy? Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne!

Szpachla do drewna - czym się cechuje?

Szpachla to plastyczna masa, która pomoże Ci w zamaskowaniu rys i ubytków na drewnianych powierzchniach. Wykonana spoina nie będzie się różnić od otaczającej ją powierzchni, można ją nawet pomalować farbą do drewna, aby uzyskać maksymalnie jednolity, nierzucający się w oczy efekt.

Martwisz się tym, że zaszpachlowana powierzchnia powoli straci swoje właściwości, gdy narazisz ją na działanie czynników pogodowych? Nic z tych rzeczy! Nie odpadnie na skutek wilgoci, a intensywne promieniowanie słoneczne nie spowoduje jej popękania.

Szpachla do drewna

Do jakich prac ją wykorzystamy?

Szpachla do drewna nadaje się do uzupełniania ubytków o sporej głębokości - mniejsze z nich z powodzeniem załatasz przy pomocy specjalnych, plastycznych wosków. Jakie przedmioty z drewna naprawimy, wykorzystując szpachlówkę?

  • panele podłogowe,
  • skrzydła drzwiowe,
  • meble,
  • obiekty dekoracyjne,
  • elementy konstrukcyjne - np. futryny lub ościeżnice.

Jak szpachlować, żeby zaszpachlować?

Przed przystąpieniem do pracy koniecznie oczyść i wyrównaj powierzchnię przy pomocy papieru ściernego - pamiętaj też o jej dokładnym odpyleniu. Materiały do szpachlówki są zazwyczaj gotowe do aplikacji - po prostu nanieś je na ubytek i wyrównaj powierzchnię szpachelką. Jeśli rysa jest głęboka, powinieneś łatać ją warstwami, z czego każda z nich nie powinna być grubsza niż 5 mm. Kolejną powłokę możesz nakładać tylko na już wyschniętą szpachlę - przed jej nałożeniem dobrze jest odczekać ok. 2 godziny. Na koniec powierzchnię warto zeszlifować, aby jak najbardziej wyrównać ją z naturalnym drewnem, oraz pomalować - miejsce naprawy nie powinno się odznaczać.

Ważny jest również wybór samej szpachli. Przede wszystkim powinieneś tu kierować się drewnem, które chcesz naprawić. Szpachlówki do różnych jego rodzajów odznaczają odmiennymi parametrami technicznymi zbliżonymi do tych charakterystycznych dla naturalnego materiału. Szpachla do brzozy może się więc okazać zbyt miękka i elastyczna w przypadku dębu - dlatego nie należy ich mieszać.

Szpachla do drewna

Co zamiast szpachli?

Szpachlę możesz z powodzeniem zastąpić kitem do drewna. Czym różnią się te masy plastyczne? Szpachlówka jest przeznaczona do obrabiania powierzchni, w przypadku których estetyka jest szczególnie ważna - przy jej pomocy osiągniesz efekt cechujący się dekoracyjnym charakterem. Kit do drewna pomoże Ci natomiast w uzyskaniu wyjątkowo trwałej spoiny, która będzie nad wyraz odporna na działanie czynników atmosferycznych. Warto go zatem zastosować w miejscach, które są szczególnie narażone na opady czy też na wyjątkowo silne słońce. Oczywiście zarówno szpachlówkę, jak i kit można później pomalować, dopasowując do kolorystyki drewnianej powierzchni.

Autor: www.stukpuk.pl.

Komentarze