Stropodach wentylowany i niewentylowany - jak go ocieplić? Metody, materiały, technologie

Stropodach wentylowanyOcieplenie stropodachu. We współczesnych świecie, w którym ze zdecydowanie większą uwagą traktujemy kwestie oszczędności energetycznych i zmniejszenia negatywnego wpływu cywilizacji na nasze środowisko naturalne, ocieplenie stropodachu jest jednym z głównych sposobów na stworzenie domu bardziej ekologicznego, co pozwala na oszczędność energii zużywanej na jego dogrzewanie i zwiększa komfort cieplny mieszkańców.

Ze względu na fakt, że w budowanych dawniej budynkach do ocieplenia stropodachów używano głównie płyt wiórowo-cementowych, wiórów drzewnych wymieszanych z wapnem bądź żużlu paleniskowego, które nie miały ani dostatecznej ciepłochronności ani odporności na zawilgocenie, to właśnie tą drogą uciekało najwięcej ciepła poprzez tzw. mostki termiczne, które znacząco wpływają na obniżenie temperatury w całym domu. Ocieplenie stropodachu musimy zacząć od zbadania poziomu zawilgocenia dawnej powłoki termoizolacyjnej i określenia rodzaju stropodachu, co pozwoli na wybranie odpowiedniej współczesnej i maksymalnie efektywnej metody ocieplenia tej części domu. W przypadku niewentylowanego stropodachu pracę należy rozpocząć od zamontowania tzw. kominków wentylacyjnych, które pozwalają na odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia oraz zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dopiero w takiej przestrzeni można rozpocząć pracę nad dociepleniem stropodachu. Jedną z najlepiej sprawdzających się obecnie metod ocieplania jest wdmuchiwanie wężami z agregatu pod dużym ciśnieniem materiałów termoizolacyjnych: wełny mineralnej, granulatu styropianu lub materiałów celulozowych.

Docieplenie stropodachu metodą wdmuchiwania

Docieplenie stropodachu metodą wdmuchiwania materiałów termoizolacyjnych (blow-in) jest od lat stosowane w krajach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych, jako dużo bardziej precyzyjne, prostsze, szybsze i mniej inwazyjne dla mieszkańców domu. Pozwala na pokrycie w ciągu dnia nawet 100 m2 stropodachu materiałami termoizolacyjnymi. Ponieważ najpopularniejszym typem stropodachu wentylowanego w Polsce jest najczęściej poddasze nieużytkowe z nieprzełazową przestrzenią wentylowaną często metoda wtryskowa jest jedyną możliwością docieplenia stropodachu, nawet jeśli nie ma do niego bezpośredniego wejścia. W dachu wywiercane są wtedy otwory techniczne w połaci dachowej, których ilość zależy od konstrukcji i powierzchni dachu.

Grubość warstwy i precyzyjne rozprowadzenie warstwy materiałów termoizolacyjnych wdmuchiwanych wężami transportowymi kontroluje na bieżąco pracownik znajdujący się u ich wylotu, cyklicznie dokonując pomiarów grubości warstw. Po zakończeniu całego procesu otwory wejściowe w połaci dachu zostaną zamknięte blachą ocynkowaną, na której umieszczany jest kominek wentylacyjny. Całość natomiast izoluje dodatkowo papa termozgrzewalna podkładowa oraz nawierzchniowa. Tym samym dach zostanie doskonale izolowany zarówno w zimie, chroniąc mieszkańców nawet o 25% więcej przed uciekaniem ciepła, jak i w lecie, dzięki czemu stropodach budynku nie powoduje mało komfortowego uczucia przegrzania w pomieszczeniach. Zaletą docieplenia stropodachu metodą wdmuchiwania jest możliwość zastosowania jej zarówno w nowo budowanych, jak i stojących już budynkach.

Materiały termoizolacyjne

Do ocieplenia stropodachu stosuje się obecnie najczęściej granulat styropianu lub wełny mineralnej bądź materiały celulozowe typu Ekofiber. Wszystkie właściwie mają podobne zalety termoizolacyjne, warto jednak pamiętać o dodatkowych kwestiach ich produkcji i rozkładu, aby zastanowić się, który z nich najlepiej będzie wykorzystać w domu przyjaznym środowisku. Ani styropian, ani wełna mineralna, pozornie naturalna dzięki swojej nazwie, nie będą się w przyszłości rozkładać i produkowane są z substancji chemicznych nakładem dość dużego zużycia energii. Wełna mineralna dodatkowo przy układaniu jej warstw mocno się pyli, co może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Materiały celulozowe najbardziej popularnego w Polsce typu Ekofiber powstają z naturalnych materiałów metodą recyklingu makulatury. Mimo stereotypowych opinii o ich łatwopalności i gorszym przewodzeniu ciepła, dzięki zastosowaniu do ich produkcji soli boru zabezpieczone są przed niszczeniem pod wpływem procesów biologicznych i powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia. Dodatkowo materiały celulozowe idealnie sprawdzają się w technologii wdmuchiwania warstw termoizolacyjnych, ponieważ dzięki drobnym włóknom mogą bez problemu dostać się w każde, nawet najmniej dostępne miejsce. Tworzą warstwy bez spoin, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu mostków termicznych. Warto też pamiętać, że do ich produkcji zużywane jest około 20 razy mniej energii niż do wyprodukowania styropianu lub wełny mineralnej. Jeśli więc faktycznie chcemy docieplenia stropodachu w zgodzie z ekologicznym myśleniem, postawmy na celulozę.

Ocieplenie stropodachu wentylowanego

W przypadku konieczności ocieplenia stropodachu wentylowanego, tzw. "zimnego dachu" - warstwę termoizolacyjną umieszcza się bezpośrednio nad mieszkaniami. Stropodach wentylowany składa się bowiem z dwóch warstw nośnych: górnej i dolnej, pomiędzy którymi znajduje się wentylowana pusta przestrzeń. Ocieplanie warstwy górnej nie zapobiegłoby więc kontaktowi zimnego powietrza ze stropem nad pomieszczeniami mieszkalnymi. Ocieplenie stropodachu wentylowanego jest tym trudniejsze, że najczęściej odległość między jego dwiema warstwami nośnymi jest niewielka i trudno dostępna. W takich przypadkach idealnie sprawdza się metoda wdmuchiwania materiałów termoizolacyjnych, które dzięki wysokiemu ciśnieniu w wężach transportowych mogą dotrzeć do nawet najtrudniej dostępnych zakamarków stropodachu.

Dzięki właściwemu ociepleniu stropodachu wentylowanego zyskujemy przede wszystkim natychmiast zauważalne oszczędności w rachunkach za ogrzewania i zdecydowanie zdrowszą, pozbawioną wilgoci i rozwijających się w niej szybko grzybów i pleśni atmosferę w odpowiednio termoizolowanym od zimna i wysokich temperatur domu. Świadomość, że jednocześnie mieszkamy w domu mniej szkodliwym dla środowiska naturalnego jest dodatkowym atutem takiego rozwiązania.

Zalety ocieplenia stropodachu

Co zyskujemy na ociepleniu stropodachu metodą wdmuchiwania? Podsumujmy:

  • ochronę przed zimnem - dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii likwidujemy mostki termiczne sprzyjające wychłodzeniu pomieszczeń, a tym samym podnosimy komfort życia mieszkańców i obniżenie rachunków za ogrzewania;
  • ochronę przed upałami - w dobrze ocieplonym domu w czasie wysokich temperatur panuje przyjemny chłód, dzięki czemu nie trzeba korzystać z klimatyzacji podwyższającej z kolei opłaty za prąd i wywołującej często choroby układu oddechowego;
  • ochronę przed hałasem - stosowane przez materiały termoizolacyjne nie tylko dobrze ocieplają stropodachy, ale pozwalają też zniwelować hałasy, zapewniając skuteczną absorpcję dźwięków; pozbywamy się także efektów uciążliwych rezonansów powstających w pustych przestrzeniach stropodachu;
  • oszczędność czasu i pieniędzy - dzięki nowoczesnej technologii wdmuchiwania materiałów termoizolacyjnych prace nad ociepleniem stropodachów mogą być prowadzone w każdych warunkach pogodowych; nie zajmują dużo czasu i nie potrzebują dużej ekipy do ich przeprowadzenia, co korzystanie wpływa również na obniżenie cen za tego typu usługę;
  • ochronę przed pleśnią i grzybami - ekologiczne i dobrze wentylowane materiały izolacyjne zapobiegają tworzeniu się i rozwojowi grzybów i pleśni, których zarodniki mogą być szkodliwe dla mieszkańców;
  • życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym - ostatnia, choć być może dzisiaj najważniejsza zaleta dobrze wykonanego ocieplenia stropodachu - pozwala na zmniejszenie stopnia zużywanej energii, a więc korzystnie wpływa na otoczenie w małym stopniu, bez którego jednak ekologiczne życie nie jest możliwe w skali globalnej.

Komentarze