Rozwiązania, które optycznie powiększą małe wnętrza

Optyczne powiększenie mieszkaniaPomimo ciągłego rozwoju budownictwa i stawiania raczej na przestronność, nadal największą zmorą domów i mieszkań są małe, ciasne wnętrza. Nie dość, że trudno je urządzić, to dodatkowo wiele z nich prezentuje się w sposób przytłaczający i klaustrofobiczny, skutecznie odrzucając od ich urządzania. Poniżej zaprezentujemy kilka sposobów na rozwiązanie problemu małych wnętrz.

Minimalizm meblowy

Mieszkania mają to do siebie, że często przytłaczają jego mieszkańców oraz gości. Jest tak przede wszystkim z racji stosowania starych trendów aranżacyjnych. Ich główną cechą była funkcjonalność, czyli upychanie na małej powierzchni jak największej ilości mebli i elementów dekoracyjnych. Tak „napompowane” mieszkania pochłaniają znaczne ilości światła, które rozprasza się pomiędzy dużą ilością mebli. Czasem warto zrezygnować z kilku regałów na rzecz szafy, a długie, sięgające ziemi zasłony skrócić lub całkowicie się ich pozbyć. Dostęp do światła słonecznego oraz mała ilość mebli znacznie powiększa każde małe wnętrze, dodając lekkości i poczucia ładu.

Żonglerka fakturami, kolorami i materiałami

Najłatwiejszym i najprostszym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest odpowiedni dobór materiałów i kolorów. Zdecydowanie najczęściej korzysta się z barwy białej, która odbija najwięcej promieni świetlnych. Można ją stosować zarówno na ścianach i podłogach, jak i meblach. W przypadku farb warto ujednolicać powierzchnię podłogi ze ścianami, gdyż pomieszczenie zyskuje wtedy na wielkości. Z kolei meble powinny być gładkie oraz pozbawione elementów zaburzających kompozycję, np. wystających uchwytów, zbędnych ozdobników. Dobrym rozwiązaniem są również lustra, które poprzez efekt odbicia dają iluzję głębi lub wzory kierujące wzrok w dane miejsce, np. poziome pasy podwyższające niskie pomieszczenia.

Charakter drzwi

Zamknięte, ciężkie, ciemne drzwi to synonim niegościnności, tajemnic, siły. Im są większe i częściej bywają zamknięte, tym bardziej ograniczają przestrzeń w danym wnętrzu. Niewielki metraż lubi otwarte przejścia, swobodę i lekkość. Warto więc zrezygnować z niepotrzebnych drzwi do pomieszczeń, w których panuje ciągły ruch lub po prostu są zbędne. Można zamienić je na stylowe drzwi rozsuwane, które mają o wiele więcej gracji lub zrezygnować z nich całkowicie, pozostawiając otwartą przestrzeń.

Łączenie pomieszczeń

Najlepszym, ale również najbardziej inwazyjnym zabiegiem powiększającym dane pomieszczenie jest przyłączenie go do innego. W takim przypadku musimy wziąć pod uwagę fakt, czy w ogóle ten sposób jest możliwy w naszym domu lub mieszkaniu. Wiąże się on zwykle z wyburzeniem ściany bądź jej części oraz otwarciem danego pomieszczenia, np. kuchni na jadalnię bądź pokoju na salon. W ten sposób zyskamy wrażenie ogromnej przestronności, które spotęgować możemy ujednoliceniem faktur i wzorów, np. poprzez zastosowanie podobnych kolorów farb. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie ściany nadają się do wyburzenia, a w ten sposób przekształcone wnętrze może mieć charakter permanentny.

Artykuł powstał we współpracy z DomyWStylu.pl.

Ocena: 5.0