W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę rolet okiennych. Jakie z nich warto wybrać do swojego domu?
Wewnętrzne rolety okienne przede wszystkim chronią domowników przed wzrokiem innych osób z zewnątrz, ale również zaciemniają pomieszczenia i przeciwdziałają ich nadmiernemu nagrzewaniu się w ciągu upalnych dni.
Pod pojęciem rolet skrywa się jednak wiele osłon okiennych, które różnią się pomiędzy sobą swoją konstrukcją i działaniem - co warto wybrać?
Mini rolety
To najpopularniejszy rodzaj rolet okiennych, które wyróżniają się również bardzo atrakcyjnymi cenami.
Mini rolety zbudowane są z wałka osadzanego na ramie okna bezinwazyjnie lub z użyciem wkrętów. Na wałek nawinięta jest tkanina. Cała roleta wyposażona jest w system opuszczania i podnoszenia z użyciem sznurka. Aby tkanina przy oknie pozostawała w miejscu, na przykład przy uchyleniu okna, stosuje się żyłkowe prowadnice.
Mini rolety:
- niska cena
- szeroki wybór materiałów
- możliwość bezinwazyjnego montażu
- materiał narażony na zabrudzenia
- widoczne prowadnice żyłkowe
Rolety w kasecie
Wyższą klasą mini rolet są rolety w osłonie. Wałek, na który nawijana jest roleta, jest wtedy ukryty w specjalnej kasecie umieszczanej na oknie bezinwazyjnie albo z użyciem wkrętów. Rolety w kasecie wyposażone są także w maskujące prowadnice po bokach.
W porównaniu z mini roletami rolety w kasecie są droższe, ale także są bardziej estetyczne i lepiej chronią materiał przed zabrudzeniem.
Rolety w kasecie:
- estetyczne wykonanie
- szeroki wybór materiałów
- możliwość bezinwazyjnego montażu
- ochrona dla materiału
- wyższa cena
Rolety dzień-noc
Ciekawym typem rolet wewnętrznych są rolety dzień-noc. W tym przypadku stosuje się specjalny materiał w naprzemiennie ułożone pasy przepuszczające i blokujące światło. W zależności od ustawienia rolety można uzyskać całkowite zaciemnienie pomieszczenia lub można wpuścić do niego światło. Rolety dzień-noc mogą być także podnoszone i opuszczane. Także umieszczane są w kasetach i wyposażone w boczne prowadnice.
Ze względu na swoją szeroką funkcjonalność rolety dzień-noc są obecnie bardzo chętnie wybierane. Są jednak droższe od mini rolet oraz od rolet w kasetach.
Rolety dzień-noc:
- szeroka gama funkcji
- szeroki wybór materiałów
- możliwość bezinwazyjnego montażu
- ochrona dla materiału
- wyższa cena
Rolety rzymskie
Eleganckie rolety, które mogą zastąpić firanki. Rolety rzymskie szyje się z tkanin, które są poziomo marszczone i podnoszone i opuszczane dzięki mechanizmom sznurkowym. Montaż rolet rzymskich może odbywać się bezpośrednio na skrzydle okna z użyciem bezinwazyjnych zaczepów, można także zamontować je inwazyjnie nad oknem albo powiesić na drążku na firanki.
Rolety rzymskie świetnie prezentują się w różnych wnętrzach - salonach, sypialniach, kuchniach. Pasują do wielu aranżacji wnętrz. Plusem jest możliwość prania rolet rzymskich - wystarczy tylko zdemontować mechanizm oraz usztywnienia, a sam materiał wyprać w pralce.
Rolety rzymskie:
- elegancki wygląd
- mogą zastępować firanki
- szeroki wybór materiałów
- różne metody montażu - także bezinwazyjnego
- możliwość prania
- średnia cena
Plisy - rolety plisowane
To osłony okienne, które składają się z harmonijkowego materiału w bocznych prowadnicach. Mogą być opuszczane i podnoszone w górę, dając całkowite albo częściowe zaciemnienie pomieszczeń.
Plusem jest możliwość ustawienia pozycji plis na dowolnej wysokości okna, na przykład można ustawić je tylko w dole okna, co nie jest możliwe w przypadku innych rolet.
Plisy - rolety plisowane:
- różne pozycje rolety
- szeroki wybór materiałów
- możliwość bezinwazyjnego montażu
- średnia cena
Gotowe czy na wymiar?
Rolety możemy zakupić zarówno jako gotowe wyroby - znajdziemy je w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, jak również możemy zdecydować się na ich zamówienie na wymiar - wtedy będą one dopasowane indywidualnie do rozmiarów okna.
Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na rolety na wymiar wykonane przez firmę, która posiada w tej dziedzinie doświadczenie. Mamy wtedy do wyboru także szerszą gamę materiałów o różnych właściwościach, na przykład całkowicie blokujących dopływ światła słonecznego.
Artykuł powstał we współpracy z firmą, START z Lublina.
Komentarze