Rodzaje i klasyfikacja opraw oświetleniowych - kompendium wiedzy

Oprawa oświetleniowaBy swobodnie poruszać się wśród asortymentu oraz opraw oświetleniowych warto znać przynajmniej ich podstawowe kryteria podziału oraz rodzaje. Jedne oczywiście będą bardziej pasowały do potrzeb klientów indywidualnych, inne z kolei mają za zadanie służyć jedynie swoimi technicznymi parametrami, bez uciekania się do ozdobnego wzornictwa i prób zbudowania estetycznego wrażenia.

Podczas podziału stosuje się w tym przypadku kilka kryteriów, aby klient mógł zawęzić ofertę oraz dobrać oprawy oświetleniowe określonego typu. Kluczową rolę grają tu również parametry, którymi producent obdarzył daną oprawę oświetleniową, by jednak wszystko było jasne przejdźmy do sedna - poniższe akapity na pewno wyjaśnią niuanse wiążące się z tym tematem.

Klasyfikacja z uwagi na zastosowanie

Najprostszym do zapamiętania i weryfikacji jest podział uwzględniający zastosowanie oprawy oświetleniowej. W tym przypadku mówimy o przeznaczeniu:

  • technicznym (ważna jest tu ich konstrukcja oraz parametry, dobiera się je pod względem określonego przeznaczenia, jak np. właściwie oświetlenie konkretnego miejsca pracy, działanie oparte bardzo często na odgórnych normach, głównie funkcja użytkowa, choć nie wyklucza się połączenia tychże opraw z funkcją estetyczną),
  • ozdobnym (liczy się efekt wizualny i wzornictwo oprawy, a także np. efekt estetyczny umożliwiający ciekawe rozproszenie światła).

Klasyfikacja ze względu na miejsce użycia

Miejsce użycia również jest istotne w przypadku opraw oświetleniowych, dlatego asortyment ten dzieli się pod tym względem na:

  • oprawy wewnętrzne (jak sama nazwa wskazuje ich funkcjonalność objawia się wewnątrz budynków, np. biurach, mogą być podtynkowe lub natynkowe, zalicza się do nich między innymi oprawy rastrowe, mieszkaniowe oraz przemysłowe),
  • ooprawy zewnętrzne (przystosowane do sprawnego działania na zewnątrz budynku, mogą to być między innymi oprawy do oświetlenia architektonicznego, ulicznego, drogowego, parkowego oraz placów czy innych obiektów).

Klasyfikacja z uwagi na rodzaj mocowania

Swój podział otrzymał też sposób montażu opraw oświetleniowych, a są to następujące rodzaje:

  • stojące (oprawa z podstawą, np. lampka stojąca lub biurkowa),
  • do wbudowania (można wbudować je w schody, podwieszany sufit, ściany, podłogę, meble, np. oprawy rastrowe czy też downlight),
  • natynkowe (montuje się je przymocowując oprawę do ściany lub sufitu, np. plafony, kinkiety, natynkowe oprawy downlight),
  • zawieszane (np. lampy wiszące i żyrandole),
  • szynowe (mocuje się je na specjalnej szynie montażowej, stosowane często w sklepach w Centrach Handlowych z uwagi na konieczność dynamicznej zmiany oświetlenia wraz ze zmieniającą się ekspozycją),
  • taśmy (elastyczne lub sztywne, z diodami LED, by je zamocować wystarczy przykleić taśmę do dowolnej powierzchni, element przyklejający jest tu integralną częścią oprawy - w większości przypadków).

Klasyfikacja pod względem właściwości fotometrycznych

Na koniec najbardziej skomplikowany podział, czyli związany z właściwościami fotometrycznymi. Determinuje on klasyfikacje według następujących rodzajów opraw:

  • do oświetlenia bezpośredniego (niemal całe światło generowane w dół),
  • do oświetlenia pośredniego (niemal całe światło kierowane w górę),
  • do oświetlenia przeważnie bezpośredniego (światło kierowane w dół to 60-90% całego światła),
  • do oświetlenia przeważnie pośredniego (światło kierowane w górę to 60-90% całego światła).

Autor: www.tytan.lenalighting.pl.

Komentarze