Remont sypialni czyli co zrobić by spało nam się lepiej

Remont sypialniSypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Niestety wielu z nas nie przykłada się do jej aranżacji, uważając, że skoro nikt prócz nas w niej nie przebywa, to nie ma sensu tracić ani czasu, ani pieniędzy na jej wystrój. Nic bardziej mylnego. Sypialnia powinna służyć nam jako sanktuarium relaksu i dobrej jakości snu. Jak sprawić by spełniała swoją funkcję? Oto kilka propozycji.

Kolory i ich wpływ na sen

Odpoczynek jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Jeśli będziemy potrafili odpowiednio zregenerować się w nocy, to w dzień staniemy się bardziej produktywni. To właśnie z tego powodu, należy bacznie zastanowić się nad doborem kolorów do naszej sypialni. Jaskrawe barwy nie zdadzą w tym wypadku egzaminu. Ich widok dostarczy mózgowi bodźców, które tylko nas pobudzą. Powinniśmy postawić raczej na łagodne, ciepłe odcienie. Beże, szarości i pastele będą więc najlepszym wyborem. Dzięki nim poczujemy się bardziej zrelaksowani i gotowi do głębokiego i krzepiącego snu.

Niech nastanie światłość

Światło ma ogromne znaczenie w procesie regeneracji. Mocne i jasne jest znakiem dla naszego organizmu, że dzień się jeszcze nie skończył i wciąż powinniśmy pozostawać w stanie gotowości. Zastanawiając się więc nad oświetleniem do sypialni należy postawić raczej na żarówki tlące się żółtym, ciepłym blaskiem, który zaprosi nas do snu. Wspaniałe efekty daje również naturalny ogień. Warto więc zastanowić się nad inwestycją w kominek do sypialni. Palenisko sprawi, że atmosfera w pomieszczeniu zrobi się przytulna, a kojący dźwięk trzaskającego pod wpływem temperatury drewna jeszcze bardziej nas zrelaksuje.

Łóżko - najważniejszy mebel w domu

W łóżku spędzamy około jednej trzeciej doby i dlatego powinniśmy bardzo poważnie podejść do kwestii jego wyboru. Rama stanowi istotny element dekoracyjny, więc należy upewnić się, że pasuje do wystroju całej sypialni. Proste, pozbawione ornamentów obramowanie o neutralnym kolorze doda pomieszczeniu elegancji i nie narazi nas na obcowanie z niepotrzebnymi bodźcami, które mogłyby nas rozbudzić. Design łóżka nie jest jednak najważniejszy. Na leżąco spędzamy aż osiem godzin dzienne, więc uwagę powinniśmy skupić raczej na materacu. Warto zadbać o to, by było nam wygodnie. Należy wybrać materac dość twardy, który odpowiednio podtrzyma nasz kręgosłup i pozytywnie wpłynie na krążenie.

Kiedy dokonamy już przemyślanego zakupu, musimy zastanowić się nad tym, gdzie postawić nasze nowe, stylowe i wygodne łóżko. Najlepiej byłoby, gdybyśmy nie ustawili go naprzeciwko okien, a raczej obok nich. W ten sposób, wstający dzień nie obudzi nas zbyt gwałtownie. Jeśli zdecydujemy się na kominek do sypialni, to pamiętajmy, by znajdował się w odpowiedniej odległości od łóżka. Warto też ozdobić go elementami dekoracyjnymi, takimi jak drewienka ceramiczne lub kamienie. Jeśli chcemy ograniczyć dostęp do ognia wybierzmy model biokominka z przeszkleniem.

Ocena: 5.0