Przyjemny letni ogród - jak dobrać parasol ogrodowy?

Przyjemny letni ogród - jak dobrać parasol ogrodowy?Słoneczne dni w porze letniej napawają chęcią, by skorzystać z wolnego czasu na świeżym powietrzu. Musimy jednak chronić się przed silnym działaniem promieni słonecznych. Pomaga nam w tym parasol ogrodowy, który przydaje się nie tylko wtedy, gdy chcemy odpocząć od kąpieli słonecznych. Jest w stanie osłonić stół, przy którym spotykamy się z gośćmi, mały stolik ogrodowy, na który odkładamy kubek i czytaną przed chwilą lekturę, a do tego leżak.

Na rynku pojawia się co najmniej kilka propozycji konstrukcji parasoli ogrodowych. W jaki sposób dobrać ten, który spełni wszystkie stawiane przed nim wymagania, a ponadto będzie estetyką wpisywał się w zieloną architekturę ogrodu?

Pierwsze pytanie - jak wygląda Twój ogród?

Niezależnie od tego, jakie elementy wyposażenia ogrodu wybieramy, trzeba przeanalizować nie tylko własne potrzeby, ale i wymagania, jakie stawia określona przestrzeń. Parasole ogrodowe są stosowane przede wszystkim pośród otwartych przestrzeni, ale chętnie korzystamy z nich także urządzając kącik na balkonie czy tarasie.

Pierwszy czynnik wpływający na finalny zakup, to miejsce, w którym ma zagościć parasol ogrodowy oraz dostępna powierzchnia. Do tego liczy się wielkość obszaru, który ma osłaniać taka konstrukcja. Niekiedy potrzeba jedynie niewielkiego parasola, który uchroni stół pełen przekąsek przed działaniem słońca. Innym razem liczymy na to, że goście nie będę zmagać się z mrużeniem oczu i szukaniem schronienia przed silnymi promieniami słonecznymi, zasiadając przy stole. Kolejnym razem zależy nam na tym, by zapewnić sobie cień tylko nad leżakiem lub ogrodowym fotelem, w którym spędzamy czas.

Największe pole do popisu dają wielkopowierzchniowe ogrody, niczym nieograniczone pod względem przestrzeni. Na tarasach i balkonach trzeba już liczyć się z każdym centymetrem, bo nietrudno o efekt przytłoczenia, braku wolnego miejsca, co z kolei kończy się zmniejszeniem komfortu korzystania z przestrzeni na zewnątrz domu czy mieszkania.

Sposób i miejsce użytkowania

Czy można mówić o sposobie i miejscu użytkowania parasola ogrodowego, pomimo tego, że mamy już za sobą analizę, czy będzie on niezbędny w ogrodzie, na tarasie czy balkonie? Zdecydowanie tak, ponieważ dostępne konstrukcje i mobilność parasoli ogrodowych sprawia, że nierzadko zabieramy je ze sobą na krótsze, jak i dalsze wyjazdy, nie tylko wakacyjne.

Musimy uwzględnić, czy parasol będzie miał stałe miejsce w ogrodzie, czy raczej w bagażniku samochodowym, bo zacznie nam towarzyszyć na wakacjach, weekendowych wypadach i regularnych wizytach na działce rekreacyjnej. Sposób użytkowania to kolejna kwestia, która pozwoli zawęzić obszar poszukiwań pośród parasoli ogrodowych. Chcemy bowiem mieć możliwość regulacji położenia czaszy, dopasowania powierzchni, która będzie zacieniona, czy liczymy na parasol, który będzie stałym elementem aranżacji ogrodu, a do obszaru zacienionego dopasujemy ustawienie pozostałych mebli ogrodowych? Wbrew pozorom możliwości jest całkiem sporo, a zielona architektura ma szansę przyjąć niebanalną formę.

Dostępne konstrukcje, czyli konkretne typy parasoli

Zaczynamy od tradycyjnych parasoli ogrodowych. Można je kupić już za kwotę około 200 złotych, przy czym, w zależności od funkcjonalności i stopnia złożoności konstrukcji, a także zastosowanego materiału, koszty zakupu mogą kształtować się na poziomie nawet kilku tysięcy złotych. Ostateczna cena uzależniona jest od średnicy parasola, liczby szprych, rodzajów: stelaża, kija, zastosowanego materiału. Jedno jest pewne – im więcej czasu w warunkach z narażeniem na działanie czynników zewnętrznych, ma służyć parasol ogrodowy, tym bardziej liczy się jego wytrzymałość i jakość wykonania, bo wpływa na długość czasu bezproblemowego użytkowania.

Droższą konstrukcją, bo bazującą na bardziej złożonej budowie stelaża, są parasole ogrodowe boczne lub mocowane do ściany. Atutem jest dość duża możliwość dowolnego ustawiania czaszy parasola, dzięki łamanemu stelażowi. Wizualnie są to również produkty eleganckie, wręcz ekskluzywne. Boczne ustawienie nie rodzi żadnych ograniczeń, bo parasol może stać obok kanapy z ogrodowego kompletu wypoczynkowego bądź tuż za nią. W mniejszej lub większej odległości, w zależności od obszaru, który ma zostać zacieniony.

Osłonę przeciwsłoneczną mogą również stanowić tak zwane żagle. To materiałowe zadaszenie rozciągane nad tarasem lub ogrodem. Wygląda niezwykle efektownie, tym bardziej jeśli jest to wąski, pionowy parasol zastosowany nad samym leżakiem, zaczynający przypominać duży liść dający cień przed silnym słońcem. Takiemu rozwiązaniu z drugiej strony trzeba poświęcić sporo miejsca do instalacji konstrukcji, a do tego należy liczyć się z brakiem możliwości regulacji obszaru zacienienia, bo żagla nie da się ustawić pod dowolnym kątem.

Luksusowy ogród czy skromny ogródek. Obszerny taras czy praktycznie urządzony balkon. W każdym z tych miejsc może zagościć parasol ogrodowy. Wystarczy zwrócić uwagę na powyższe elementy konstrukcyjne, do tego potrzeby związane z zacienianiem określonych obszarów, a finalny zakup na pewno będzie satysfakcjonujący.

Więcej informacji o parasolach ogrodowych można znaleźć na stronie https://bazkar.pl/.

Ocena: 5.0