Pianka tapicerska - najważniejsze zagadnienia

Meble

Pianka tapicerskaPianka tapicerska, nazywana gąbką używana jest najczęściej przy produkcji wszelkiego typu mebli tapicerowanych. Z pianek korzysta branża motoryzacyjna, jeździecka, ogrodnicza. Produkowane są drzwi tapicerowane, produkty kaletnicze czy wyroby specjalistyczne: rehabilitacyjne, użyteczności publicznej, o specjalnych wymaganiach technicznych do lotnictwa czy żeglarstwa.

Aby dobrze dobrać piankę tapicerską warto zapoznać się z tym artykułem. Odpowie on na kilka ważnych pytań.

Jak dobrać odpowiednią piankę tapicerską?

Pianka powstaje w wyniku oddziaływania chemicznego poszczególnych półproduktów. Po spienieniu odpowiedniej ilości polioli mamy gąbkę tapicerską o różnej gęstości i stopniu sztywności. Określają to kody numeryczne, gdzie T oznacza zawsze piankę tapicerską, dwie pierwsze cyfry jej gęstość a dwie kolejne stopień sztywności. W zależności od tych parametrów powstają pianki o grubości od 0,5 cm do 12 cm i o gęstości do T50. Ponadto można kupić również pianki specjalistyczne, o wysokich wymaganiach technicznych sprecyzowanych przy produkcji np. urządzeń rehabilitacyjnych - łóżka szpitalne, wózki inwalidzkie, materace dla dzieci itd.

Ponadto, na rynku, mamy nie tylko tradycyjne pianki ale również gąbki o wyjątkowej postaci np. laminatów, podsufitówek czy pianek lateksowych i energochłonnych.

  • Sklejki tapicerskie nazywane laminatami mają od 1 do 12 mm, są jednostronnie laminowane, podszyte siatką lub podszewką i wykorzystuje się je do podszyć materiałów;
  • Podsufitówka stosowana jest w motoryzacji oraz do podszywania ekoskór. Często zastępuje popularną owatę;
  • Pianka lateksowa bywa samoprzylepna, ma grubość od 3 do 5 mm i poleca się ją do wykorzystania przy produkcji podłokietników;
  • Pianka energochłonna jest używana w lotnictwie. Posiada specjalistyczne właściwości techniczne i stawiane są przed nią wyjątkowe wymagania.

Pianka zazwyczaj sprzedawana jest w arkuszach 200 x 120 cm, co jest podyktowane względami ekonomicznymi, ograniczeniem ilości odpadów oraz techniką transportu. Prócz tego piankę tapicerską można zakupić w blokach, arkuszach, kształtkach, kształtkach o powierzchniach profilowanych czy klinach, w zależności od sposobu planowanego wykorzystania.

Gdzie użyjemy pianki tapicerskiej?

Pianka tapicerska ma szerokie zastosowanie. Prócz wyżej wymienionych sposobów użycia gąbki możemy produkować meble tapicerowane, tapicerowane meble ogrodowe, materace samodzielne, urządzenia rehabilitacyjne, elementy tapicerek motoryzacyjnych, drzwi tapicerowane czy produkty kaletnicze. Piankę tapicerską używamy również w jeździectwie i do szycia tapicerek stosowanych w miejscach użyteczności publicznej, które mają wyjątkowe wymagania jakościowe. Do każdej gałęzi produkcji stosowane są różnego rodzaju pianki tak, oby otrzymać jak najlepszy produkt końcowy, o właściwościach przed nimi stawianych.

Nieodmiennie wszystkie muszą posiadać wymagane atesty i pozwolenia określonego zastosowania. Wśród najważniejszych są:

  • Atest Higieniczny (przeznaczenie do produkcji mebli);
  • Świadectwo Jakości Zdrowotnej (wymagany przy produkcji materacy dla niemowląt i dzieci);
  • Certyfikat Öko-Tex Standard 100;
  • INTERTEK FIRA.

Jaki mamy wybór, kupując piankę tapicerską?

Na rynku mamy kilka określonych typów pianek tapicerskich różniących się gęstością. Drugi parametr, czyli sprężystość jest wynikiem gęstości.

Wskaźnik gęstości >> Cechy charakterystyczne >> Sposób wykorzystania:

  1. T14 >> Elastyczna, trwała >> Do szycia materaców, tapicerki mebli ogrodowych, oparć;
  2. T18 >> Niska gęstość, mała twardość, mała sprężystość >> Tapicerka drzwiowa, wygłuszenia i naprawa;
  3. T21 >> Miska gęstość, twardość i sprężystość >> Podłokietniki, oparcia, legowiska zwierząt, naprawa braków;
  4. T25 >> Wysoki stopień gęstości i twardości oraz duża sprężystość >> Siedziska, fotele, krzesła, materace o niskiej i średniej jakości;
  5. T30 >> Duży komfort użytkowania >> Siedziska, fotele, krzesła, produkty wysokiej jakości;
  6. T35 >> Najpopularniejsza o wysokiej sprężystości i elastyczności >> Materace, siedziska, meble wysokiej jakości;
  7. HR >> Wysoka elastyczność, gładka faktura. Pianka elastyczna, wytrzymała, szybko się odkształcająca i oddychająca >> Wysokiej jakości meble, meble ekskluzywne, materace sprężynowe;
  8. R >> Wysoka elastyczność, komfort użytkowania i niejednolita struktura komórkowa >> Materace charakteryzujące się wysokim stopniem przylegania do ciała;
  9. RF >> Trudnopalne >> Meble, meble specjalistyczne i tapicerki na rynek angielski. Pianki z atestem FIRA;
  10. Akustyczna >> Charakterystyczne piramidki >> Ściany studia nagrań, studia przesłuchań, pomieszczeń do testów akustycznych itd.

Posiadając powyższe informacje na pewno kupi się odpowiedniej jakości piankę tapicerską.

Autor: www.hurtownia-akces.pl.

Komentarze