Obróbki blacharskie i ich rola przy wykończeniu dachu

Obróbki blacharskieNiezbędnym elementem wykończenia dachu, zarówno ze względów estetycznych, jak i w celu ochrony całej konstrukcji, jest wykonanie obróbki blacharskiej. Należy podkreślić, że jednym z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej widocznych etapów budowy dachu, jest właśnie pokrycie więźby dachowej arkuszami blachy.

Prawidłowo wykonana obróbka jest na pierwszy rzut oka niewidoczna, jednak - co bardzo istotne - jej ewentualne wady lub całkowity jej brak zauważalny jest od razu.

Najważniejsze są odpowiednio dobrane elementy dekarskie >klik<, które zapewnią właściwe uszczelnienie i odprowadzenie wody oraz zalegającego śniegu. Jak zatem zadbać o odpowiednią izolację? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Zabezpieczenie pokrycia przed wiatrem i przeciekaniem

Obróbki są niezwykle istotnym etapem prac, jakie prowadzone są podczas budowy dachu. Spełniają one podwójną rolę. Przede wszystkim podnoszą estetykę całego budynku oraz wpływają na efekt wizualny. Skutecznie uzupełniają, a także uszczelniają pokrycie szczególnie w newralgicznych miejscach, do których nie dociera właściwe pokrycie.

Ważne jest, by wiedzieć, gdzie mogą powstać niewielkie szpary, które powodują zaciekanie wody, wnikanie wilgoci pod pokrycie i izolację, by móc się przed tym uchronić.

Najczęściej powstają one na styku dachu i ścian, brzegów wokół komina, okien dachowych, wywietrzników, włazów, rynien. To dlatego wszelkiego typu połączenia musimy zabezpieczyć elementami dekarskimi, które odpowiadają za uszczelnienie oraz odprowadzenie nadmiaru wody.

Wykończenie dachu

Dlaczego należy zadbać o prawidłowe wykonanie wykończenia?

Staranne wykonanie wykończenia ma kluczowe znaczenie dla późniejszej eksploatacji pokrycia, jak również trwałości całego budynku. Należy pamiętać o pewnej zależności - im bardziej skomplikowana będzie konstrukcja dachu, tym więcej będzie miejsc, które będą wymagały dekarskich prac.

Przeważnie akcesoria do obróbki tworzone są z płaskiej blachy. Najlepszym wyborem będzie ta ocynkowana, która wyróżnia się podobną trwałością, jak całe pokrycie. Dzięki temu nie ulegnie szybszemu zniszczeniu niż cały dach.

Konieczne jest także zwrócenie uwagi na kolor, który powinien być podobny do kolorystyki pokrycia właściwego.

Jak zostało wspomniane na wstępie, prawidłowo wykonana obróbka będzie niewidoczna, lecz jej brak zauważalny jest natychmiastowo. Możliwe jest zaopatrzenie się w gotowe elementy do zabudowania tego typu miejsc lub wyprofilować je samodzielnie z kawałków blachy. Drugie rozwiązanie wymaga jednak ogromnej precyzji oraz wprawy i należy do trudnych zadań, dlatego nie jest polecane.

Obróbka szczytowa, czyli wiatrownica

To właśnie ona odpowiada za ochronę bocznej krawędzi dachu przed zerwaniem przez wiatr oraz obróbki przyścienne, które przymocowane są z jednej strony do połaci, natomiast z drugiej do ściany budynku. Wykorzystuje się w tym celu wkręty farmerskie.

Często trudność sprawiają obróbki blacharskie wokół kominów, różnorodnych wywietrzników, a także okien dachowych. Na połączeniu połaci dachu montuje się rynnę koszową bądź koryto w kształcie litery “V”.

Ich zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru gromadzącej się wody lub śniegu do rynny spustowej. Na wypukłej części styku połaci używamy gąsiora w zależności od kształtu pokrycia.

Prace dekarskie

Uszczelnienie okolic rynien

By uszczelnić okolice rynien, konieczne jest wykorzystanie pasa nadrynnowego. To właśnie on kieruje spływającą wodę z dachu prosto do rynny. Ważne jest także wykorzystanie pasa podrynnowego, który odpowiada za zabezpieczenie deski czołowej oraz pozostałych części okapu.

Trzeba przy tym wszystkim pamiętać, że pas podrynnowy jest widocznym elementem wykończenia, dlatego powinien być starannie wykonany oraz wyróżniać się estetyką.

Opcjonalnie można pokusić się o zamontowanie śniegochwytów. Śniegochwyty pełnią rolę ochronną rynien i zapobiegają gwałtownemu osuwaniu się śniegu, który zalega na dachu. Zmniejszają ryzyko uszkodzenia czy urwania rynny.

Estetyka i wytrzymałość pokrycia dachu

Prawidłowe zakończenie obramowanie połaci wpływa na estetykę i wytrzymałość. Warto zainwestować w tego typu detale, by całość prezentowała się perfekcyjnie. Nie od dziś wiadomo, że piękny dach jest prawdziwą ozdobą domu.

Niestety, ale mało kto zastanawia się nad tym, że estetyczne wykonanie tego typu dachu to wyzwanie dla dekarza. Kluczem do sukcesu są właśnie odpowiednio zamontowane obróbki.

Elementy obróbki

Gdzie montuje się obróbki blacharskie?

Do standardowych miejsc, w których montuje się obróbki, są szczytowe krawędzie dachu, okap, czyli inaczej dolna krawędź połaci i kosze, czyli miejsca między połaciami.

Obróbki blacharskie powinny znaleźć się także we wszelkich newralgicznych punktach dachu. Do takich miejsc należą wszystkie elementy, które zakłócają jego powierzchnię. Przykładowo będą to wyłazy lub kominy.

Wszystkie te obszary muszą być odpowiednio zabezpieczone, by wyglądać estetycznie i zagwarantować ochronę przed zalewaniem ścian szczytowych, przenikaniem wody pod pokrycie. Zabezpieczenie chroni także przed zagrzybieniem ścian czy zniszczeniem konstrukcji w przyszłości.

Należy pamiętać o tym, że jedynie fachowy dekarz wykona potrzebne elementy dekarskie bezpośrednio na budowie. W tym zawodzie liczy się nie tylko doświadczenie, ale także odpowiednie umiejętności. Dekarz powinien posiadać również profesjonalne narzędzia. My musimy ubezpieczyć się w płaską blachę w kolorze pokrycia, która będzie się estetycznie prezentować.

Gotowe elementy

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wielu producentów oferuje gotowe, standardowe akcesoria dekarskie, które doskonale pasują do pokrycia na dachu. Wśród nich można znaleźć zarówno kalenice, pasy nadrynnowe i podrynnowe, jak i wiatrownice, rynny koszowe.

Zakup gotowych elementów to nie tylko oszczędność czasu, ale także gwarancja kolorystycznego, estetycznego dopasowania do pokrycia oraz solidnego i trwałego wykonania. Warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem, jeśli chcemy, by nasz dach był chlubą całego budynku.

Należy pamiętać, że właściwą ochronę dachu gwarantują tylko starannie wykonane obróbki za pomocą najlepszych i solidnych materiałów. Odpowiednio zamontowane z dbałością o najmniejsze detale gwarantują długoletnią funkcjonalność i estetykę!

Ocena: 5.0

Komentarze