Jaki piekarnik pod zabudowę kupić?

PiekarnikJeśli planujesz remont kuchni lub właśnie urządzasz nową warto pomyśleć nie tylko o doborze odpowiednich mebli lecz również sprzętu AGD. Lodówka, kuchenka czy piekarnik to najważniejsze elementy wyposażenia. Jeśli chcesz stworzyć eleganckie i nowoczesne wnętrze wybierz modele do zabudowy. W tym artykule dowiesz się jaki piekarni wybrać.

Piekarnik to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Możesz w niem nie tylko przygotować wiele smacznych potraw i ciast lecz również podgrzać posiłki. Niestety podczas intensywnego użytkowania często dochodzi do jego zabrudzenia, jeśli chcesz temu przeciwdziałać, przeczytaj artykuł "Jak wyczyścić piekarnik?".

Na szczęście nowoczesne modele mają coraz więcej funkcji ułatwiających utrzymywanie ich w czystości.

Parametry piekarnika

Pojemność komory - zależnie czy będziesz gotować tylko dla siebie, czy też masz dużą rodzinę lub lubisz dużo piec będziesz mógł wybrać inną pojemność komory. Dostępne obecnie na rynku modele mają od 30 do 90 litrów. W tych najmniejszych jednak nie masz nawet możliwości przygotowania większego posiłku dla jednej osoby, więc nie warto by zajmowały miejsce.

Piekarki kompaktowe mają do 45 mc wysokości oraz 50 cm szerokości, dlatego też świetnie się nadają do zabudowy w niedużych kuchniach.

Piekarnik o szerokość i wysokość 60 cm, należą do standardowych elementów wyposażenia kuchni. Jeśli jednak masz dużą rodzinę i obszerną kuchnię wybierz piekarnik powiększony, którego szerokość może wynosić 90 cm i umożliwią Ci przygotowywanie kilku potrwa jednocześnie.

Otwieranie drzwiczek - standardowym rozwiązaniem jest otwieranie drzwiczek od dołu, jednak coraz częściej są spotykane modele, w których drzwiczki otwierane są z lewej lub prawej stronie.

Piekarnik

Prowadnice - by wygodnie wyjąć potrawę z piekarnika musi być ona wysunięta z jego wnętrza, standardowo do tego celu służą zwykłe prowadnice drabinkowe które przy większych i cięższych potrawach potrzebują podtrzymywania drugą ręką. Dlatego też w nowszych modelach są one zastępowane, mocniejszymi i wygodniejszymi w użytkowaniu prowadnicami teleskopowymi. Ostatnim typem prowadnic są specjalne wózki, które umożliwiają wysunięcie niemal całej zawartości piekarnika.

Panel sterowania - masz do wyboru dwa typy paneli - manualne, które występują w prostszych modelach w których temperaturę oraz inne funkcje ustawiasz za pomocą pokręteł oraz elektroniczne z ciekłokrystalicznym wyświetlaczemi z dotykowym panelem

Funkcje piekarnika

  • termoobieg - występuje już we wszystkich modelach piekarników, umożliwia równomierne rozprowadzenie gorącego powietrza po całej komorze;
  • termosodna - umożliwia kontrolowanie temperatury wewnątrz potrawy, kiedy posiłek jest gotowy piekarnik wyłącza się automatycznie;
  • automatyczne programy pieczenia - dzięki tej funkcji urządzenie samo dobiera czas oraz temperaturę pieczenia zależnie od potrawy;
  • szybkie nagrzewanie - pozwala na szybkie nagrzanie piekarnika do odpowiedniej temperatury;
  • rozmrażanie - dzięki możliwości włączenia samego wentylatora możesz powoli i równomiernie rozmrażać potrawy;
  • funkcja mikrofali - w wielu współczesnych modelach piekarników występuje również możliwość włączenia mikrofali, dzięki czemu możesz szybko podgrzać jedzenie i nie musisz kupować dodatkowego urządzenia;
  • Piekarnik

Czyszczenie piekarnika

To dodatkowe funkcje, które ułatwiają utrzymywanie urządzenia w czystości. Dzięki temu nie tylko nam ułatwia to pracę, lecz również przedłuża jego żywotność. Mechanizm zachodzi na dwa sposoby:

  • czyszczenie pyrolityczne - czyli pyroliza, polega na nagrzaniu piekarnika do ok 500°C, co powoduje spalenie wszystkich nieczystości, które osiadły na komorze, pozostawiając jedynie popiół.
  • czyszczenie katalityczne - piekarnik wyposażony jest w specjalne wkłady, które umożliwiają nagrzanie piekarnika do 350°C, jednak muszą być one ca jakiś czas wymieniane.

Dobrze dobrany piekarnik to niezbędne urządzenie, które się sprawdzi w każdej kuchni, niezależnie czy jesteś miłośnikiem gotowania, czy przygotowujesz posiłki jedynie od czasu do czasu.

Ocena: 5.0

Komentarze