Jak wyrównać podłogę?

Prawidłowe wyrównanie podłogiNierówności podłogi są bardzo uciążliwe. Mogą też być niebezpieczne. Czasem wystarczy drobna naprawa płytek czy paneli, ale niekiedy konieczne jest zerwanie pokrycia i wykonanie podłoża od podstaw za pomocą wylewki samopoziomującej.

Zerwanie podłóg to zwykle duży kłopot dla mieszkańców, więc najlepiej, by nie musiało do niego dojść. Warto sprawdzić, czy nie da się wyrównać istniejącego materiału podłogowego na tyle, by wygodnie się po nim chodziło.

Sposoby na różne podłoża

Jeśli chodzi o deski, to te odstające na niewielką wysokość można lekko zeszlifować, a następnie polakierować lub pomalować tak, by nie odstawały od reszty. Przy większych ubytkach można dodać łaty ze sklejki lub drewna. W przypadku wybrakowanych kafli, o które łatwo się skaleczyć i potknąć, można próbować dopasować nową płytkę w to miejsce, lub zrobić wylewkę na to miejsce i położyć na nią cienką płytę z PCV w podobnym do reszty płytek kolorze.

Jeśli nie da się usunąć w ten sposób nierówności, lub wybrzuszenia pojawiają się na całej podłodze spod płyt PCV, nie pozostaje nic innego, jak zerwać podłogę i wyrównać podkład.

Prawidłowe wyrównanie podłogi

Jak stosować wylewkę samopoziomującą?

Po zerwaniu wykładziny może się okazać, że podkład wymaga tylko lekkiego zeszlifowania. Jednak już po płytkach beton często nadaje się wyłącznie do skucia lub trzeba w wielu miejscach go uzupełnić. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie wylewki samopoziomującej. Aby jednak tym razem była ona idealnie gładka, trzeba dobrze dopasować pod nią grunt. Jeśli nie chcemy skuć tego, co było pod spodem, to trzeba się upewnić, że poprzednio położona wylewka samopoziomująca jest jak najbardziej równa.

Warto z niej usunąć wszystkie zabrudzenia, ślady po kleju czy kurz. Następnie zagruntować, co nie tylko wstępnie pomoże usunąć wady gruntu, ale też wyrówna na całej powierzchni chłonność, dzięki czemu łatwiej będzie uzyskać jednolitą powierzchnię. Przy wylewaniu bardzo pomocna będzie poziomica, najlepiej laserowa i obrotowa, a także specjalne metalowe rapery, jakimi zaznaczamy wysokości, na których będzie kończyła się wylewka samopoziomująca.

Kupując wylewkę warto szukać tej sprawdzonego producenta i z atestami. Wylewka samopoziomująca z Castoramy w dużym opakowaniu powinna spełnić swoje zadanie. Przyda się też taśma poliuretanowa, którą można podkleić ściany dla zachowania warstwy dylatacyjnej.

Prawidłowe wyrównanie podłogi

Wylewka samopoziomująca a za wysoka podłoga

Zdarza się, że podłoga jest nierówna, ale wylanie kolejnej warstwy wylewki samopoziomującej jest niemożliwe, bo sprawiłoby, że powstałby wysoki próg przy wejściu. Aby tego uniknąć, trzeba raczej zmniejszyć wysokość w niektórych miejscach, by dopasowała się do pozostałej powierzchni.

W przypadku podkładów betonowych sprawdzi się frezowanie. Można je wykonać za pomocą szlifierki kątowej, ale to zajęcie raczej dla specjalistów. Istnieją firmy budowlane wyspecjalizowane w takich pracach, które mają do tego odpowiedni sprzęt. Przedtem warto nawiercić beton w miejscu szlifowania, jeśli nie wiadomo, co jest pod spodem. Może się bowiem okazać, że nierówność to wynik obecności pod spodem elementów konstrukcyjnych, a jeśli tak, to zniszczenie w tym miejscu posadzki może je uszkodzić.

Komentarze