Jak wybierać rośliny do ogrodu

Rośliny w ogrodzieStworzenie ciekawego ogrodu wymaga dużo pracy i czasu, jednak efekt jaki uzyskamy wart jest takiego poświęcenia. Dodatkowo satysfakcja i duma wynagrodzą każde zmęczenie. Jednak aby do tego doszło, musimy najpierw zaplanować sam ogród, oraz wybrać rośliny jakie w nim posadzimy.

Dobry plan to podstawa

Jeśli chcesz stworzyć ogród sam, bez pomocy architekta krajobrazu musisz najpierw przestudiować kilka projektów. Możesz je znaleźć w książkach związanych z architekturą krajobrazu, lub na stronach www firm ogrodniczych. Oczywiście nie musisz wyczuć się na pamięć wielu fachowych terminów, ale warto jest jednak obeznać się z niektórymi zagadnieniami.

Jeżeli już wiesz jak mniej więcej musi wyglądać taki projekt, spróbuj go zrobić sam lub sama. Nie musi to być idealnie narysowany plan, ważne jest aby jednak skala i proporcje się zgadzały. Pamiętaj, aby w swoim projekcie uwzględnić podział ogrodu na strefy do wypoczynku, dla dzieci do zabawy, oraz takiej o jakiej ci się marzy.

Pamiętać powinieneś również o tym, żeby rośliny podkreślały walory terenu ukrywając tym samym to czego nie powinno być widać, lub to co nam się nie podoba.

Komponowanie roślin

Jednym z najczęściej stosowanych układów jest układ wielopiętrowy, to znaczy taki, w którym większe drzewa i krzewy sadzi się w głębi, przed nimi znajdują się mniejsze krzewy i odmiany karłowate drzew, a przed tym wszystkim rośliny cebulowe i byliny. W strefie roślin niskich można również siać rośliny jednoroczne.

Komponowanie roślin ogrodowych

Aby ogród nie sprawiał wrażenia zbyt przytłaczającego powinniśmy skupić się na kilku gatunkach, które będą nasadzane grupowo w ogrodzie w kilku miejscach. Efekt jaki dzięki temu uzyskamy będzie bardzo estetyczny i przyjemny dla oka. Dodatkowo jeżeli mamy roślinę, którą chcemy zaprezentować to powinniśmy wokół niej zachować wolną przestrzeń obsianą jedynie trawą.

Łatwiej będzie nam również troszczyć się o ogród jeżeli będziemy łączyć ze sobą rośliny, które mają podobne wymagania pielęgnacyjne. Musimy pamiętać również jaki rodzaj podłoża mamy w ogrodzie. Na kwaśnej glebie, którą uwielbiają rośliny wrzosowate nie będą dobrze czuły się roślin, które wolą glebę zasadową.

Równie ważnym aspektem komponowania roślin jest ich kolorystyka. Warto będzie się zapoznać z zagadnieniami łączenia barw. A przy samym dobieraniu roślin pomocne będzie koło barw, które składa się z trzech podstawowych kolorów - żółtego, niebieskiego i czerwonego, oraz kolorów przejściowych i pochodnych. Użycie roślin, których kwiaty mają podstawowe barwy zapewni ogrodowi wyrazisty wygląd, a stosowanie kolorów, które leżą naprzeciwko siebie w kole barw stworzy wspaniały kontrast.

Możemy również wykorzystać rośliny o tylko jednej barwie. Wówczas powinniśmy wykorzystać tą konkretną barwę w każdym stopniu nasycenia.

Rośliny w ogrodzie

Ogród na każdą porę roku

Może się wydawać, że zimą ogród znika. Drzewa gubią liście, a kwiatostany obumierają aby przetrwać zimę. Co zrobić aby ogród wyglądał dobrze również zimą? Musimy w swoim projekcie uwzględnić rośliny zimozielone. Chodzi głównie o iglaki takie jak świerki, cyprysiki, żywotniki czy jodły. Poza iglakami możemy również posadzić trzmielinę, ostrokrzew, różanecznik, ognik czy wrzosy. Te rośliny również zachowują swoje liście na zimę.

Wiosną natomiast królują rośliny cebulkowe jak tulipany i hiacynty. Dodatkowo w każdym ogrodzie znajdzie się miejsce dla pierwiosnków.

Dobór roślin niej jest trudny, wystarczy kierować się swoimi upodobaniami oraz warunkami jakie panują w naszym ogrodzie. Pozwoli to nam również odpowiednio o nie zadbać, czego każdy ogród wymaga.

Artykuł powstał we współpracy z Green Solutions.

Ocena: 5.0

Komentarze