Dlaczego warto dbać o swój piec gazowy?

Serwis pieca gazowegoW miastach Polski bardzo wielu mieszkańców posiada swój własny, gazowy kocioł grzewczy. Co można robić, aby zwiększać jego żywotność, a także by uniknąć przykrych niespodzianek zimą?

Temat dbania o kocioł grzewczy jest bardzo rzadko omawiany. To ciekawe, przecież bardzo często jest to dość zaawansowane urządzenie, które odpowiedzialne jest za komfort naszego codziennego życia, za ciepło w domu oraz za ciepłą wodę użytkową w instalacji. Jeśli jesteś właścicielem urządzenia, pieca gazowego, to serdecznie zachęcamy do zapoznania się z trzema powodami, dla których warto systematycznie, najlepiej co rok, zadbać o wizytę autoryzowanego serwisu.

Bezpieczeństwo

Może o tym zapominamy, ale sprawne funkcjonowanie kotła jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Zagrożenie przy eksploatacji kotła gazowego może występować w różnych dziedzinach. Jeśli z czasem w instalacji gazowej doprowadzonej do kotła pojawi się nieszczelność, istnieje zagrożenie zatrucia gazem. Warto także pamiętać, że przy starszych urządzeniach może pojawić się wyciek gazu także z armatury gazowej samego urządzenia grzewczego. Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa domowników ma także szczelność systemu kominowego. Przecież nie chcielibyśmy, aby do pomieszczenia przedostawały się nawet znikome ilości zabójczego tlenku węgla. Konsekwencje takiego zaniedbania mogłyby się okazać wręcz tragiczne! Inna sprawa związana nie tyle z kwestią zagrożenia życia, ale z komfortem użytkowania cwu, to utrzymywanie stałej, zadanej urządzeniu temperaturze wody. Gdy wymiennik ciepła jest mocno zakamieniony, kocioł może przegrzewać wodę użytkową, przez co nawet może dojść czasem do poparzenia.

Ekologia

Użytkownicy urządzeń grzewczych raczej rzadko uwzględniają ten aspekt sprawy, a przecież jest on dla nas wszystkich priorytetowy. Zwłaszcza, gdy mamy ostatnimi czasy świadomość o istnieniu tzw. 'smogu' w większych miastach. Nie serwisowany kocioł może wypuszczać do atmosfery nie przewidziane gazy (tlenki azotu, siarki czy węgla), co oczywiście ma wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Regularnie dokonywany fachowy serwis kotła oznacza redukcję potencjalnych przyczyn zaistnienia takiej sytuacji, na przykład poprzez gruntowne czyszczenia palnika, czy regulację pracy armatury gazowej w kotle. W kwestii kotłów kondensacyjnych na ogół pracownik serwisu dokona także rutynowej analizy spalin, aby upewnić się, że proces spalania gazu następuje poprawnie.

Oszczędności

Zastanawiasz się, dlaczego z roku na rok rosną twoje rachunki za gaz? Niekoniecznie musi to być związane tylko z podwyżkami paliwa. Nie czyszczony kocioł, może generować niepotrzebne straty ciepła, przez co spada jego wydajność energetyczna – urządzenie, aby wyprodukować taką samą ilość energii cieplnej potrzebuje więcej paliwa. Ponadto rozregulowaniu może także ulec sama armatura gazowa (tzw. 'zawór gazowy'). Piec mógłby w takich sytuacjach spalać gaz całkowicie niezgodnie z zaleceniami producenta, co miałoby wpływ także na żywotność takich elementów jak obudowa kotła, palnik czy czopuch wylotu kominowego. Najlepszym sposobem na utrzymanie optymalnej sprawności energetycznej kotła gazowego jest dbanie o jego regularny, doroczny serwis.

Wiele osób przypomina sobie o istnieniu w domu kotła grzewczego, gdy nagle, w środku zimy przestaje on funkcjonować. W środku srogiej zimy efekty odczuwamy niemal natychmiast: brak ciepłej wody oraz wychładzające się pomieszczenia. Dla rodzin z malutkimi dziećmi taka sytuacja może być naprawdę kłopotliwa. Na prawdę, o wiele lepiej jest nie czekać, aż jakaś część całkowicie przestanie funkcjonować. Najlepiej rutynowo zapraszać serwis przed sezonem grzewczym, dzięki czemu na ogół udaje się uniknąć takich nieprzyjemnych, awaryjnych sytuacji.

Autoryzowany serwis Buderus w Lublinie In-serwis.

Ocena: 5.0

Komentarze

Pogotowie gazowe
Całodobowe pogotowie gazowe dla obszaru Częstochowy i okolic - autoryzowany montaż, serwis urządzeń i instalacji gazowych, strona: www.pogotowie-gazowe24.pl