Dach do wymiany? Jak to sprawdzić?

Uszkodzony dachŻeby dach chronił całą naszą rodzinę, musi być w pełni sprawny. Niestety, wraz z upływem czasu nawet najbardziej solidne pokrycie może tracić swoje funkcje i sprawność. Raz na jakiś czas warto sprawdzić, czy wszystko dobrze działa. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!


Dobry dach równa się bezpieczeństwo

Zdrowy dach to podstawa funkcjonowania całego budynku. Bez niego nic nie ochroni nas przed opadami deszczu czy wichurą. Odpowiednia blachodachówka dodatkowo będzie doskonale izolować przed hałasem, który na dłuższą metę jest szalenie uciążliwy. Ale zadaszenie z problemami i uszkodzeniami to nie tylko brak ochrony, ale też poważne zagrożenie. Luźne elementy mogą spaść na ziemię i przyczynić się do poważnego wypadku, nieszczelne fragmenty przepuszczą wilgoć i sprowadzą nam na ściany grzyby lub będą przepuszczać wiatr.

Pleśń, grzyb, nierówności

Po czym poznać, że nasz dach wymaga naprawy? Jest kilka cech, którymi charakteryzują się popsute lub uszkodzone powierzchnie. Baczna obserwacja domu sprawi, że zareagujemy na czas i będziemy w stanie zapobiegać dalszym problemom i niszczeniu budynku.

Warto obserwować czy na zadaszeniu nie pojawiają się plamy i przebarwienia, które mogą świadczyć o pojawiającym się na nim grzybie. Pod jego wpływem dachówki kruszeją i stają się bardzo delikatne. Pleśń lub zagrzybienie to niebezpieczne zjawiska, które mogą całkowicie popsuć tę ważną dla naszego bezpieczeństwa powierzchnię.

Naszą uwagę powinny również zwrócić wszelkie nierówności zwiastujące problemy z więźbą dachu. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej. Zapadające się pokrycie prowadzi czasami do naprawdę niebezpiecznych sytuacji. Podobnie wygląda sprawa przypadku pękających, przesuniętych lub wygiętych dachówek. Spadająca na dół może doprowadzić do wypadku.

Zadbać o spokój

Naszą uwagę powinny jednak zwrócić również mniej niepokojące na pierwszy rzut oka zjawiska. Jeśli zauważymy, że brakuje gwoździ lub wkrętów, pojawia się korozja (zwłaszcza wokół kołnierzy blacharskich i mocowania) lub zauważymy podnoszące się lub przemieszczone kołnierze blacharskie - to kolejne oznaki, że dach wymaga co najmniej renowacji.

Warto pamiętać, że każde uszkodzenie tej powierzchni może być niebezpieczne. Zadaszenie na budynku ma być gwarancją spokoju. I naszym zadaniem jest zadbanie o ten element konstrukcyjny. Uszkodzone fragmenty spadają na ziemię, skutkują nieszczelnością, torują grzybom i pleśni drogę do wnętrza domu. A to już spore ryzyko dla wszystkich domowników. Im sumienniej zadbamy o pokrycie domu, tym lepiej dla naszej rodziny.

Jeżeli zależy Ci na solidnym i estetycznym zadaszeniu sprawdź naszą ofertę na www.gerardroofs.pl.

Ocena: 5.0