Co zrobić, by w domu nie pojawiła się wilgoć?

Wilgoć w domuCharakterystyczny zapach stęchlizny i brzydkie plamy na pękających ścianach to objawy, że w domu pojawiła się wilgoć. Najlepiej byłoby zabezpieczyć pomieszczenie przed zawilgoceniem, zanim jeszcze się pojawią. Jednak istnieją też sposoby, by usunąć już powstałą wilgoć.

Grzyb na ścianie na pewno nie podwyższy wartości domu w razie, gdyby miał zostać wystawiony na sprzedaż. Nie chodzi tylko o wygląd ścian i przykry zapach. Życie wśród wilgotnych murów pogarsza zdrowie, również u dzieci, które częściej chorują wtedy choćby na astmę.

Z kolei w przypadku lokali usługowych zagrzybione ściany wykluczają możliwość prowadzenia działalności w branży medycznej czy kosmetycznej. Często jedynym sposobem na usunięcie problemu, jest zabezpieczenie pomieszczenia przed zawilgoceniem jeszcze na etapie wykańczania czy remontu.

Walka z wilgocią na etapie remontu

Walka z grzybem na ścianach może trwać latami. Jedynym skutecznym sposobem na to, by ją wygrać, bywa usunięcie pierwotnej przyczyny wilgotnych murów. Jeśli mieszkanie jest na ostatnim piętrze, trzeba odpowiednio zabezpieczyć przeciekający dach przed zawilgoceniem. W przypadku, gdy zimno "ciągnie" od ziemi, nie obejdzie się bez izolacji fundamentów i podłóg. Łatwiej pozbyć się wilgoci pod oknami, bo często wystarczy uszczelnić je zwykłą pianką.

Jeśli okna są nowe, może się również okazać, że są one zbyt szczelne, a przez to wilgoć z pomieszczenia musi gromadzić się w środku. Wreszcie nieodpowiednio dobrane i źle położone płytki mogą być przyczyną zawilgocenia murów w łazience i kuchni.

Wilgoć w domu

Trudne życie mieszkańca kamienicy

Ciągłe wzywanie ekipy do walki z wilgocią to spory wydatek i problem dla mieszkańców. Dlatego lepiej zainwestować w ekipę, która usunie pierwotne problemy, wywołujące wilgoć w pomieszczeniu.

W najgorszej sytuacji są mieszkańcy lokali w starych kamienicach. Ci z wilgocią często niewiele mogą zrobić, bo najdroższy remont nie pomoże, gdy w całym domu są zmurszałe, popękane mury. Aby wygrać tą walkę, sprawdź: Jak zabezpieczyć pomieszczenie przed zawilgoceniem? Osobom, które właśnie wprowadzają się do takiego lokalu, pomoże to zaplanować remont tak, by maksymalnie odgrodzić się od wilgoci i nie dopuścić do jej gromadzenia się we wnętrzu. Na tym etapie warto też dobrze zaplanować wentylację, która musi odprowadzać wilgoć z kuchni czy łazienek.

Wilgoć w domu

Ciepło i światło - sposób na zabezpieczenie ścian przed wilgocią

Istotny jest też fakt, że wilgoci i rozwojowi chorobotwórczych grzybów na ścianach sprzyjają niskie temperatury. Jeśli nic nie pomaga, może się okazać, że jedynym sposobem na zabezpieczenie pomieszczenia przed zawilgoceniem będzie inwestycja w sprawniejszy system ogrzewania.

W domach z piecami starego typu trudno uniknąć wilgoci, bo nad ranem czy pod nieobecność mieszkańców mieszkanie zawsze będzie się wyziębiać.

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym wilgoci jest ciemność. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy sutener i mieszkań sąsiadujących z podwórkami typu studnia. Jeśli istnieje jakikolwiek sposób, by lepiej doświetlić mieszkanie światłem naturalnym, warto go wypróbować, bo w ten sposób ściany zostaną osuszone, a grzyby nie będą się na nich tak chętnie mnożyć.

Na koniec warto pamiętać o prostym, ale dość skutecznym sposobie na usuwanie wilgoci. Chodzi o osuszacz powietrza, który można postawić na parapecie czy w pobliżu mokrych murów, by nieco lepiej zabezpieczyć pomieszczenie przede zawilgoceniem.

Ocena: 5.0

Komentarze

Kasia
Mam osuszacz, przy oknie. Bardzo pomaga.
https://babskieposty.blogspot.com/