Blaty łazienkowe: trend a wygoda

Blat łazienkowyBlaty łazienkowe znajdują się chyba w każdym domu, są wygodne, przydatne i praktyczne. To na nich ustawia się wszelkie akcesoria toaletowe, niezbędne i w zasięgu ręki. Mimo że architekci wnętrz nie uznają ich jako miejsce ekspozycji dla nadmiernej ilości przyborów toaletowych, to w większości mieszkań taką właśnie pełnią funkcję.

Aby blaty łazienkowe spełniały swoją funkcję jak najlepiej muszą być:

  • odporne na wodę
  • odporne na wilgoć i temperaturę
  • odporne na środki czyszczące
  • oraz tworzyć harmonijne wnętrze ze wszystkimi pozostałymi elementami wystroju.

Blaty łazienkowe również skutecznie maskują infrastrukturę łazienkową, jako element zabudowy ukrywają zlewy, pralki, kosze na bieliznę.

Blaty łazienkowe z drewna

Wbrew pozorom doskonałym materiałem na blaty łazienkowe jest drewno, szczególnie niektóre gatunki egzotyczne obfitujące w naturalne oleje, które chronią je przed wilgocią. Najlepiej swoją funkcję spełniają następujące gatunki drewna; tek, iroko, badi, cedr, merbau, ipe.

Drewniane blaty można pozostawić bez dodatkowego zabezpieczenia, jednak po upływie dłuższego czasu ,wykonany z takiego drewna blat będzie przyjmował srebrnoszary kolor patyny. Drewno w łazience można zabezpieczyć olejem techniką olejowania na gorąco, wówczas olej wniknie na głębokość nawet 5 mm wgłąb drewna.

Drewniane blaty zabezpiecza się również lakierem, najlepiej poliureatanowym, uretanowym czy uretanowoalkidowym. W przypadku wyboru drewna egzotycznego przed położeniem warstwy lakieru należy powierzchnię drewna zabezpieczyć dodatkowo specjalnym podkładem neutralizującym olejki eteryczne zawarte w drewnie. Niektóre z gatunków drewna wymagają specjalistycznego podkładu oraz lakieru do konkretnego rodzaju drewna.

Blaty łazienkowe z kamienia

Doskonałym wyborem materiału do wykonania blatu łazienkowego jest kamień: granit, kwarcyt, alabaster czy marmur. Nienasiąkliwe gatunki marmurów: arabescato, bianco brasile, rosa i thassos, a także botticino, carrara sprawdzą się w każdej łazience. Niektóre gatunki marmurów należy najpierw zaimpregnować. Wybierając określony gatunek kamienia trzeba zwrócić uwagę na jego stopień chłonności. Te najbardziej chłonące wilgoć nie powinny znaleźć się w łazience, mogą bowiem pod wpływem wilgoci znacząco się odkształcać.

Stopień chłonności wilgoci określa klasę kamienia od A do C. Kamień klasy A będzie najmniej podatny na łazienkową wilgoć.

Blaty łazienkowe z tworzyw przemysłowych

W łazience można również zastosować blaty łazienkowe wykonane z tworzyw przemysłowych: laminatów, czyli płyty wiórowej pokrytej utwardzonymi w wysokiej temperaturze nawet kilkunastoma warstwami tworzywa sztucznego lub kompozytów, mieszanki minerałów i żywic. Są one bardzo popularne z uwagi na ich różnorodność kolorystyczną, łatwą dostępność oraz cechy fizyczne.

Laminaty są najtańszym materiałem, który można jednak stylizować na różne gatunki drewna, imitację metalu czy naturalnego kamienia. Dzięki temu tworzą one ogromną i dostępną ofertę o niewielkich wahaniach ceny. Blaty łazienkowe wykonane z kompozytów natomiast, pozwalają na bezspoinowe wykończenie, dzięki temu uzyskuje się wysoką wytrzymałość zbudowanej konstrukcji.

Blaty łazienkowe ze stali i szkła

Od jakiegoś czasu dużą popularność jako materiał budowlany do konstrukcji blatów łazienkowych zyskały sobie stal i szkło. Razem tworzą nowoczesne i stylowe wnętrze. Szkło sprawia również wrażenie sterylności a poza tym jest łatwe w utrzymaniu czystości. Można pokusić się o wykonanie wyłącznie szklanego blatu lub pokrycie szkłem konstrukcji.

Blaty łazienkowe z płytek ceramicznych

Efektowne i stylowe mogą być blaty łazienkowe wykonane z płytek ceramicznych. Wykonaną wcześniej konstrukcję pokrywa się warstwą płytek ceramicznych. Dzięki temu zabudowa może mieć dowolne kształty, formę i długość. A ponadto doskonale harmonizować z wnętrzem łazienki i pozostałą częścią jej wyposażenia. Jedyną wadą tego rozwiązania jest trudność z utrzymaniem czystości fug, które pod wpływem dużej ilości wody mogą z czasem się wypłukiwać.

Artykuł powstał we współpracy z Mario&Pablo - producentem blatów łazienkowych z Krakowa.

Ocena: 5.0

Komentarze